עבור לתוכן
כל המאמרים

רופא פסיכיאטר פרטי

ד"ר אורן טנא
פסיכיאטר מומחה

מתח, לחץ, חרדה, דיכאון, מחשבות טורדניות, עיסוק בטראומה… כל התחושות הללו אינן בהכרח גזירת גורל. ניתן להקל על סבל אנושי ולחיות חיים שקטים, רגועים ומלאי משמעות, אם רק עושים צעד אחד קטן (וקשה) – פונים לעזרה.  

טיפול מרופא פסיכיאטרי פרטי

פסיכיאטר מומחה הוא רופא שסיים לימודי רפואה מלאים, לאחריהם התמחה לפחות ארבע שנים וחצי בתחום בריאות הנפש, במסגרת פסיכיאטרית במרכז רפואי כללי (דוגמת איכילוב) או בבית חולים פסיכיאטרי (דוגמת גהה). פסיכיאטר למבוגרים מטפל במבוגרים מעל גיל 18. פסיכיאטרים מומחים לילדים ונוער מטפלים בילדים מהגיל הרך (גיל 3), ועד 18.

המעקב אצל פסיכיאטר פרטי מתחיל לרוב באבחון מקיף ומקצועי הנערך בפגישה הראשונה המכונה אינטייק. מטרת המפגש לגבש אבחנה ממוקדת ככל האפשר, וכן להמליץ על תכנית טיפול שתתאים לאדם הפונה. פסיכיאטר עשוי להמליץ על טיפול בעזרת תרופות, בעזרת שיחות או בשילוב בניהן. הטיפול מותאם לרצון של כל מטופל.

פסיכיאטרים לרוב מכירים מגוון של שיטות טיפוליות, ולכן יכולים להמליץ למטופלים על תכנית טיפול מיטבית ומותאמת אישית. כך לדוגמה מכיר פסיכיאטר מומחה טיפולים תרופתיים מגוונים, טיפולים שיחתיים דוגמת CBT, DBT, מיינדפולנס, פסיכותרפיה דינאמית, טיפול בדימיון מודרך,EMDR  ו-PE; טיפול נוירו-מודולטוריים דוגמת גרייה מגנטית TMS)) או טיפול בקטמין. לעיתים אף תוצע למטופל בדיקה פרמקוגנטית (בדיקת רוק שבודקת גנים של המטופל) שתסייע להתאמה תרופתית, במקסימום יעילות ומינימום תופעות לוואי.

בכל מצב של מצוקה נפשית או קשיי תפקוד שלא חולפים, או הולכים ומחמירים – כדאי לפנות לפסיכיאטר שיסייע בהחזרת המטופל למסלול חיים תקין. פסיכיאטר מומחה עשוי להקל במצבים של חרדה מציפה, פוביות, הפרעות אכילה, התמודדות עם אירוע טראומתי, בעיות בזיכרון, הפרעות קשב וריכוז, מחשבות שווא, OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), דיכאון קל עד חמור ועוד.

גם בני המשפחה ובן או בת זוגו של המטופל נמצאים לעתים במערבולת רגשית בשל מצבו, וגם הם זקוקים לפעמים לסיוע ולהכוונה. טיפול פסיכיאטרי מדויק יכול לספק הכוונה זו, ובמקרה הצורך ניתן להפנות את בני המשפחה להדרכת הורים או משפחות, או לטיפול משפחתי.

בפניה לפסיכיאטר פרטי יש מספר יתרונות – הזמינות לרוב גדולה יותר, והטיפול דיסקרטי יותר שכן התיעוד הרפואי נשאר אך ורק אצל הפסיכיאטר הבודק שאינו יכול להעבירו לאיש ללא אישור המטופל, כך שהסודיות הרפואית מובטחת.

אבחון פסיכיאטרי

רבים חוששים מהליך האבחון הפסיכיאטרי ומהפגישה עם הפסיכיאטר הבודק, שלא בצדק. הפגישה היא הליך נוח ואישי שמתבצע בחדר שיחות שקט ונעים ומטרתו הראשונה והבלעדית היא למצוא דרך לסייע לאדם בהתמודדות עם מצוקתו.

במהלך הפגישה הפסיכיאטר שואל שאלות מכוונות, ומבקש מהמטופל לספר על קשייו והתמודדותו. המטרה היא שהאדם ירגיש בנוח ולא יחשוש לשתף בקשייו, על מנת למצוא את הפיתרון הטיפולי הטוב והמתאים ביותר. בסוף הפגישה הפסיכיאטר מפרט את חוות דעתו ואת המלצותיו הרפואיות. כמובן שהכל נערך בשיתוף המטופל ובשקיפות מלאה מולו.

רופא פסיכיאטר פרטי : בניית תוכנית טיפולית

במכון רב-מקצועי דוגמת מנטליקס אנו בונים תוכנית טיפולית כוללת – שכולה מתבצעת תחת קורת גג אחת, בתיאום מלא בין גורמי הטיפול השונים. כך לדוגמה מטופל יכול לקבל במכון טיפולים פסיכיאטרים לצד ליווי רגשי של מטפל בשיחות. השילוב הנ"ל לרוב משיג את התוצאות הטובות ביותר בהתמודדות עם משבר, ומאפשר חזרה לתפקוד ולבריאות נפשית.

בבניית התוכנית הטיפולית הפסיכיאטר הבודק לוקח בחשבון גם את המעטפת המשפחתית הסובבת את המטופל וכן את מערכות התמיכה החברתיות שסביבו.

לעיתים התוכנית עשויה לכלול גם ליווי של חונך באופן יומי ואף מנהל מקרה (case manager) שיוכל להיות בקשר עם המטופל ומשפחתו באופן שוטף ויומי, ולסנכרן בין גורמי הטיפול השונים.

בכל מקרה אנו במנטליקס מחויבים לשירות מקצועי ואדיב. המכון שלנו ממוקם בהרצליה פיתוח בסביבה נעימה, נוחה, שקטה ודיסקרטית.

פסיכיאטר אונליין

במקרים מסויימים אנו עורכים ביקורי בית של פסיכיאטר, עבור אנשים שמתקשים להגיע פיזית למכון מכל סיבה שהיא. ואף מציעים אבחון פסיכיאטרי אונליין על ידי טובי המומחים בתחום. במקרים אילו אנו יכולים להפיק מכתב סיכום לרופא המשפחה או במידת הצורך להוציא מרשם פרטי לבתי מרקחת.

אנו מספקים גם שירות לחוות דעת פסיכיאטריות לרשויות, כגון ביטוח לאומי, צוואה ואפוטרופסות, לרווחה, משרד הביטחון ועוד. צוות הפסיכיאטרים הבכיר במכון עורך פעמים רבות חוות דעת שניות במקרים בהם מטופלים מבקשים הסתכלות נוספת על תיקם הרפואי.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות