עבור לתוכן
כל המאמרים

חלופת אשפוז פסיכיאטרי

פסיכיאטר מומחה

לעתים נדרשת התערבות טיפולית מתוגברת כדי להבטיח את חזרתו של האדם למסלול של החלמה ותפקוד. זה לא אומר שחייבים אשפוז מלא, כי יש חלופות. פסיכיאטר מומחה פרטי מסביר על התוכנית לטיפול אינטנסיבי של מנטליקס

תכנית טיפול פסיכיאטרית כוללת החלטה על מיקום הטיפול ותכיפותו, החלטה על מוקד הטיפול אליו צריך להכווין את מרבית המאמצים, וכמובן החלטה על דרך הטיפול (בין אם בעזרת תרופות, שיחות, תמיכה סוציאלית, או שילוב של הנ"ל). בבואנו להחליט על מיקום הטיפול ותכיפותו, לרוב מכריע של האנשים יספיק מעקב מרפאתי בתדירות כזו או אחרת. אך לעתים נדרש טיפול אינטנסיבי יותר. זה לא אומר בהכרח שיש צורך בפניה למסגרות טיפול יום, בתים מאזנים או למסגרות של אשפוז מלא, שכן לחלק מהמטופלים תתאים חלופת אשפוז פסיכיאטרי, המוצעת במנטליקס.

מדובר במסגרת של טיפול אישי, מרוכז וממוקד שיכול לסייע לאנשים המתמודדים עם משברי חיים לחזור לתפקוד עצמאי חלקי או מלא בכל תחומי החיים וכל זה תוך שמירה על סביבה בטוחה ומוכרת ולעיתים על תעסוקה רציפה.

תוכנית של מסגרת טיפול אינטנסיבי ומערכתי במכון מנטליקס עשויה לכלול בין היתר, ליווי פסיכיאטרי שבועי, טיפול רגשי פעמיים בשבוע לכל הפחות, התערבות משפחתית עם בני המשפחה או בן/בת הזוג וכן ליווי אישי וצמוד של חונך, שיוכל לסייע ולתווך באופן יישומי את הטיפול בביתו של האדם. העזרה המקצועית תסייע לאדם בקצב המתאים לו, לחזור לשגרת חייו ולמשפחתו.

למי מיועדת התוכנית?

אנו מסייעים לאנשים הנמצאים במשברי חיים וסובלים מדיכאון או חרדה ברמות מועצמות, פוסט טראומה או אבל ועוד. לעתים מדובר במטופלים הנמצאים לפני מסגרת אשפוזית או אחרי אשפוז, ונדרשים למענה אינטנסיבי שיסייע בחזרה לחיים הרגילים, ולעיתים גם כמעטפת טיפולית מלאה לאותם אנשים שלא מעוניינים באשפוז.

אנשי הטיפול בתוכנית

התוכנית נבנית על ידי פסיכיאטר מיומן מצוות המכון שלנו, שהוא בעל ניסיון רב בטיפול במצבי משבר אקוטיים. את התוכנית מלווים אנשי מקצוע מתחום רפואת הנפש, ובין היתר פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, אנשי שיקום ועוד.  

הצוות הרב-מקצועי במכון עובד בשיתוף פעולה מלא, בין אנשי הטיפול וכן עם המטופל ובני משפחתו. התוכנית תותאם למטרות הטיפוליות הייחודיות של כל אדם באופן ספציפי. הצוות הרב מקצועי יגבש תוכנית טיפולית מותאמת אישית ככל הניתן.

מעורבות המשפחה

משפחה מכילה ותומכת יכולה לסייע מאוד לשפר את מצבו הנפשי של האדם שנמצא במשבר. אנו מאמינים כי למעורבות המשפחה חלק נכבד בהליך הריפוי וההחלמה של האדם. משפחתו של האדם מכירה אותו היטב, את אופן התנהלותו ויכולה מאוד להאיץ את היציאה מהמשבר. מאידך, בני משפחה לעתים יכולים, שלא במודע, להפריע לחיבורו של המטופל לנתיב של החלמה. לכן חשובה במיוחד עבודה מול בני המשפחה, על-מנת להכווינם ולתת להם את הכלים שיבטיחו תמיכה יעילה בבן המשפחה שבמשבר.

בנוסף, לעתים בני המשפחה בעצמם נמצאים במצב משברי וזקוקים לתמיכה ולהכלה, בהמשך למצב הנפשי המורכב של היקר להם. אנו נדאג לספק גם תמיכה זו במידת הצורך, כך שהמשפחה תהיה מעורבת בכל שלבי הטיפול.

יתרונות התוכנית

לתוכנית מספר יתרונות. ראשית, אנו מתאימים את מטרות התוכנית לכל מטופל ולכל משפחה באופן אישי ומדויק. שנית, אנו עובדים עם המטופל ומשפחתו וסביבתו. שלישית, הצוות הטיפולי עובד ביחד כצוות ומתייעץ בתדירות גבוהה, כל זאת על מנת לסייע לאדם באופן המיטיבי והמועיל ביותר. רביעית, הטיפול אינו מנתק את האדם ממסגרת המגורים הטבעית שלו כפי שקורה באשפוז מלא או חלופות אשפוז אחרות.

חשוב לציין שהתוכנית אינה מתאימה למטופלים עם אובדנות מיידית הנדרשים להשגחה בתנאים של מחלקת אשפוז, או לכאלה שאינם משתפים פעולה עם הטיפול.

בסיכום, תוכנית הטיפול האינטנסיבית מאפשרת התערבות מתוגברת של צוות רפואת-נפש רב-מקצועי, שעובד בהרמוניה כדי להחזיר את המטופל למסלול של החלמה ותפקוד. נותרתם עם שאלות? אל תהססו לפנות אלינו ונשמח לסייע, לייעץ ולהכווין!

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות