עבור לתוכן
כל המאמרים

תרופות פסיכיאטריות- סרטרלין

פסיכיאטר מומחה

הרבה מהחשש והסטיגמה סביב תרופות פסיכיאטריות נגרמים מחוסר ידע ובורות. אז הנה כל מה שרציתם לדעת על תרופות לנפש, ולא היה לכם את מי לשאול! פסיכיאטר פרטי מסביר

  • המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי

תרופות פסיכיאטריות – משפחת SSRI

תרופות ממשפחת ה-SSRI: לתרופות ממשפחה זו מנגנון פעולה דומה, הן כולן מעכבות את הספיגה החוזרת של סרוטונין במפגש של תאי העצב במוחנו, וכמעט כולן מותוות לטיפול בדיכאון וחרדה. אבל חשוב לדעת, שעל אף הדמיון, התרופות במשפחה זו גם נבדלות זו מזו במבנה שלהן, בהשפעה האישית שעשויה להיות להן על מטופלים, ובפרופיל תופעות הלוואי שלהן.  להלן מידע על התרופות העיקריות במשפחה זו. לפרטים מלאים מומלץ וכדאי לקרוא בעלון לצרכן או במאגר התרופות באתר משרד הבריאות.

סרטרלין

סרטרלין (SERTRALINE, LUSTRAL, SERENADA)

קטגוריה פרמקולוגית – נוגד דיכאון (SSRI)

התוויות – Body dysmorphic disorder, Generelized anxiety disorder, Major depressive disorder, obsessive compulsive disorder, panic disorder, Post traumatic stress disorder, Social anxiety disorder.

מנגנון פעולה – נוגד דיכאון עם פעילות סלקטיבית על קולטני סרוטונין פרה-סינפטים. סרוטונין הוא מתווך עצבי כלל מערכתי. לסרוטונין פעילות קריטית בוויסות מצב הרוח, השמחה וההנאה. פעילות התרופה על קולטני סרוטונין מובילה להגברת רמת הסרוטונין המוחית ובכך תומכת כנראה במניעת וטיפול ובדיכאון ו/או חרדה.

תחילת פעילות – התרופה מתחילה להשפיע לאחר כשבוע-שבועיים מתחילת הטיפול (ולפעמים יותר), והשפעתה המקסימלית מובחנת לאחרת 6-8 שבועות של טיפול. ראוי לציין כי הפסקה מיידית של נטילת התרופה במקום הפחתה הדרגתית, עלולה לגרום לתסמינים גופניים.

התרופה ניתנת בטבליות לאחר הצגת מרשם.

מינון- תחילת טיפול בדרך כלל במינון של 50 מ״ג בעליה הדרגתית למינון מקסימלי של 200 מ״ג.

הוראות שימוש – יש ליטול התרופה מידי יום בשעה קבועה בבוקר, על קיבה ריקה,או עם אוכל או לאחר ארוחה. יש להימנע מצריכת אשכוליות ומשקאות אלכוהוליים בעת הטיפול בתרופה. יש לאחסן את התרופה במקום קריר ויבש.

סרטרלין תופעות לוואי עיקריות

ככלל, תרופות ממשפחת ה-SSRI בטוחות מאוד לשימוש, ותופעות הלוואי שלהן לרוב נסבלות היטב. תופעות הלוואי השכיחות בתחילת השימוש כוללות כאבי בטן או ראש ותחושת אי שקט (שלרוב חולפים תוך שבועיים מתחילת הנטילה). תופעות לוואי ארוכות טווח עלולות לכלול עלייה בתיאבון ובמשקל ו/או פגיעה בחשק המיני והארכת משך הזמן עד הגעה לאורגזמה. תופעות לוואי נוספות מפורטות בעלון לצרכן.

סרטרלין תופעות לוואי נדירות

תופעות הלוואי המסוכנות בשימוש ב-SSRI נדירות, וכוללות: סוויץ' למצב מאני/היפומאני, התגברות מחשבות והתנהגויות אובדניותֿ, נטייה לדימום, חולשת עצמות ושברים, ירידה ברמות המלח (היפונתרמיה) וסינדרום סרוטונין.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות