עבור לתוכן
כל המאמרים

אציטלופראם (CIPRALEX, ESTO)

פסיכיאטר מומחה

במאמרים אלה קיים תקציר מידע על תרופות פסיכיאטריות פופולריות. אין הכתוב מחליף את הצורך לעיין בעלון לצרכן המצורף לכל תרופת מרשם.  

קטגוריה פרמקולוגית- נוגד דיכאון SSRI.

התוויות:  Body dysmorphic disorder, Binge eating disorder, Bulimia nervosa Generalized anxiety disorder, Major depressive disorder, obsessive compulsive disorder, panic disorder, Post traumatic stress disorder, Premature ejaculation, Premenstrual dysphoric disorder, Social anxiety disorder, Vasomotor symptoms acciciated with menopause.  

מנגנון פעולה – נוגד דיכאון עם פעילות סלקטיבית על קולטני סרוטונין פרה-סינפטים. סרוטונין הוא מתווך עצבי כלל מערכתי. לסרוטונין פעילות קריטית בוויסות מצב הרוח, השמחה וההנאה. פעילות התרופה על קולטני סרוטונין מובילה להגברת רמת הסרוטונין המוחית ובכך תומכת בטיפול ומניעת דיכאון ו/או חרדה.

תחילת פעילות – התרופה מתחילה להשפיע לאחר מספר שבועות מתחילת הטיפול. השפעתה המקסימלית מובחנת לאחר 6-12 שבועות של טיפול. ראוי לציין כי הפסקה מיידית של נטילת התרופה במקום הפחתה הדרגתית, עלולה לגרום להחמרת המצב הנפשי וכן תסמינים גופניים.

התרופה ניתנת בטבליות לאחר הצגת מרשם.

מינון – טווח טיפולי בדרך כלל 10-20  מ״ג.

הוראות שימוש – יש ליטול התרופה מידי יום בשעה קבועה בבוקר, עם האוכל או לאחר הארוחה. יש להימנע מצריכת אשכוליות ומשקאות אלכוהוליים בעת הטיפול בתרופה. יש לאחסן את התרופה במקום קריר ויבש.

תופעות לוואי עיקריות – אקטיבציה (כניסה למצב מאני/היפומאני), דימום יתר, חולשת עצמות ושברים, היפונתרמיה, סינדרום סרוטונין, פגיעה בתפקוד המיני, התגברות מחשבות והתנהגויות אובדניותֿ, תסמיני גמילה.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות