עבור לתוכן
כל המאמרים

תרופות פסיכיאטריות – חלק 3 – נוגדי דיכאון SSRI

פסיכיאטר מומחה

הרבה מהחשש והסטיגמה סביב תרופות פסיכיאטריות נגרמים מחוסר ידע ובורות. אז הנה כל מה שרציתם לדעת על תרופות לנפש, ולא היה לכם את מי לשאול! פסיכיאטר פרטי מסביר

המידע המובא כאן אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי

פרוקסטין ( PAROXETINE, PAXXET, SEROXAT)

קטגוריה פרמקולוגית- נוגד דיכאון SSRI.

התוויות:  Body dysmorphic disorder, Generelized anxiety disorder, Major depressive disorder, obsessive compulsive disorder, panic disorder, Post traumatic stress disorder, Premature ejaculation, Premenstrual dysphoric disorder, Social anxiety disorder, Vasomotor symptoms associated with menopause.  

מנגנון פעולה – נוגד דיכאון עם פעילות סלקטיבית על קולטני סרוטונין פרה-סינפטים. סרוטונין הוא מתווך עצבי כלל מערכתי. לסרוטונין פעילות קריטית בוויסות מצב הרוח, השמחה וההנאה. פעילות התרופה על קולטני סרוטונין מובילה להגברת רמת הסרוטונין המוחית ובכך תומכת בטיפול ומניעת דיכאון ו/או חרדה.

תחילת פעילות – התרופה מתחילה להשפיע לאחר כשבוע-שבועיים מתחילת הטיפול (ולפעמים יותר), והשפעתה המקסימלית מובחנת לאחרת 6-8 שבועות של טיפול. ראוי לציין כי הפסקה מיידית של נטילת התרופה במקום הפחתה הדרגתית, עלולה לגרום לתסמינים גופניים.

התרופה ניתנת בטבליות לאחר הצגת מרשם.

מינון – טווח טיפולי בדרך כלל 20-40 מ״ג ליום.

הוראות שימוש – סרוקסט לרוב מומלצת לנטילה בערב, שכן יש לה השפעה מיישנת. ניתן ליטול התרופה על קיבה ריקה, עם האוכל או לאחר הארוחה. יש להימנע מצריכת אשכוליות ומשקאות אלכוהוליים בעת הטיפול בתרופה. יש לאחסן את התרופה במקום קריר ויבש.

תופעות לוואי עיקריות – ככלל, תרופות ממשפחת ה-SSRI בטוחות מאוד לשימוש, ותופעות הלוואי שלהן לרוב נסבלות היטב. תופעות הלוואי השכיחות בתחילת השימוש כוללות כאבי בטן או ראש ותחושת אי שקט (שלרוב חולפים תוך שבועיים מתחילת הנטילה). תופעות לוואי ארוכות טווח עלולות לכלול עלייה בתיאבון ובמשקל ו/או פגיעה בחשק המיני (האופייניות לפרקוסטין יותר מל-SSRI's אחרות) והארכת משך הזמן עד הגעה לאורגזמה. תופעות לוואי נוספות מפורטות בעלון לצרכן.

תופעות הלוואי המסוכנות בשימוש ב-SSRI נדירות, וכוללות: סוויץ' למצב מאני/היפומאני, התגברות מחשבות והתנהגויות אובדניותֿ, נטייה לדימום, חולשת עצמות ושברים, ירידה ברמות המלח (היפונתרמיה) וסינדרום סרוטונין.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות