עבור לתוכן
כל המאמרים

פסיכיאטר עד הבית – ביקור בית פסיכיאטרי

פסיכיאטר מומחה ומנהל רפואי

לפעמים צריך שהפסיכיאטר יגיע למטופל ולא להיפך – בין אם בגלל חוסר נגישות או בגלל חוסר שיתוף פעולה. מתי נדרש ביקור בית פסיכיאטרי , ואיך מתאמים זאת? פסיכיאטר מומחה מסביר.

לעתים, לא ניתן להגיע למשרד של הפסיכיאטר, והוא צריך להגיע למטופל, לביקור בית. לדוגמה, כאשר המטופל מוגבל פיזית, או נפשית, באורח שאינו מאפשר לו לצאת מביתו. במקרים אחרים, המטופל מסוגל לצאת מהבית, אך אינו מודע לכך שיש לו בעיה נפשית, ומסרב לפנות לטיפול נדרש.

ביקור בית פסיכיאטרי יכול להוות תחליף לבדיקה פסיכיאטרית של המטופל במרפאה. במסגרת הביקור הפסיכיאטר יבדוק את המטופל בסביבה הביתית המוכרת לו, באווירה נוחה, אינטימית ובטוחה יותר.

במקרים של קושי בניידות או כשהמטופל מרותק למיטתו, ניתן לשקול ביקור בית, אך חשוב גם לדעת שמכון מנטליקס בהרצליה מונגש לנכים בכיסאות גלגלים.

מה כולל ביקור הבית?

בדומה לביקור במכון, הבדיקה כוללת אבחון נפשי מלא והמלצות על תכנית טיפול מותאמת אישית, בין היתר טיפול באמצעות שיחות ו/או התאמת טיפול תרופתי.

האם ביקור בית יכול להתאים לכל מקרה או מצב?

במצבים שבהם המטופל אינו מודע למעשיו או למחלתו, בסיטואציות שבהן הוא פסיכוטי, כלומר בוחן המציאות שלו לקוי, והוא עלול לשמוע קולות או להאמין בתוקף במחשבות שגויות (מחשבות שווא), וגם במצבים בהם הוא מבצע פעולות מחוסרות שיפוט שעלולות לפגוע בו (כמו איומי התאבדות או תוקפנות), ביקור בית עשוי להיות מאוד אפקטיבי ונחוץ על מנת לאבחן את המטופל ולהתאים טיפול מיידי, שימנע מסוכנות או הידרדרות במצב. יש לקחת בחשבון כי במקרים מסויימים יידרש הפסיכיאטר להורות על אשפוז המטופל.

חשוב להבין, שלעתים מטופל שלא מודע לבעייתו הנפשית, מסרב להיבדק בידי מטפל, אפילו כשזה מגיע במיוחד לביתו. במצבים כאלה לא ניתן לכפות על המטופל להיבדק בבית, אך ניתן לשקול להוציא עבורו הוראה חוקית לבדיקה כפויה במסגרת חדר מיון.

יש מצבים שבהם נדרש ביקור בית של פסיכיאטר במוסד בו שוהה המטופל. במקרים אילו ביקור בית צריך להיות מאושר על ידי המוסד המטפל, ומתואם עם הצוות השיקומי של המקום (עובדת סוציאלית). ישנם מקרים שנדרש ביקור בית של פסיכיאטר פרטי כשעולה צורך בחוות דעת למבוגר הנזקק לאפוטורופסות או לחוות דעת לצוואה.

ייתכן מקרים שיידרש טיפול בית מניעתי – אצל אדם שנמצא כבר בטיפול אך הפסיק אותו או שחלה הרעה במצבו הנפשי ועלולים לאשפזו, ביקור בית של פסיכיאטר מאפשר להימנע מהחמרה.

עלות השירות

עלות השירות משתנה ותלויה במרחק ובאזור המגורים של המטופל. ככלל, העלות גבוהה מעלות ביקור פיזי במכון עצמו, שכן היא משקללת את הזמן הנדרש להגעה של הרופא לבית המטופל כמו גם הזמן שאורכת חזרתו למכון.

כיצד ניתן להזמין את השירות?

כדי להזמין פסיכיאטר לביתכם, ניתן לשלוח הודעה בוואטסאפ או לחייג אלינו למספר 054-9694246, ונשמח לספק כל מידע נוסף. בתהליך הבירור מנהלת המכון תשאל אתכם מספר שאלות מנחות ותתאם עבורכם ביקור בית בתאריך הפנוי הקרוב, כך שתוכלו לקבל אבחון פסיכיאטרי איכותי ומקצועי בביתכם.

האם יש חלופות לביקורי בית?

למטופלים שאינם יכולים לצאת מביתם, אך משתפים פעולה, ובעלי גישה מינימלית לאמצעים טכנולוגיים, אנו מציעים שירות של פסיכיאטר אונליין, בו תוכלו לשוחח עם פסיכיאטר מומחה באמצעות תוכנת שיחות (דוגמת זום) בביתכם, בזמן המתאים לכם. שירות זה יכול לחסוך לכם זמן נסיעה יקר, ולאפשר לכם קבלת מענה מקצועי בזמן נוח לכם וברמה הגבוהה ביותר. הפסיכיאטר הבודק יוכל להפיק לכם סיכום רפואי אותו תוכלו להעביר לקופת החולים לרופא המשפחה כדי לקבל מרשמים רפואיים לרכישה ישירות בבתי מרקחת.

האם ביקור בית מתאים למקרים אינטנסיביים וחוזרים?

ישנם מקרים בהם ביקור בית הוא תחליף לאשפוז פסיכיאטרי. במקרים אילו, נדרשת משפחה תומכת ומגויסת וכן ליווי של צוות רב-מקצועי אשר ילווה את המטופל בביתו, כדי לספק את כל השירותים אשר היו ניתנים במתקן אשפוז פסיכיאטרי. מצב זה דורש מאמץ לא מבוטל של משפחת המטופל ועלותו גבוהה יחסית. עם זאת, הוא עשוי לחסוך אשפוז פסיכיאטרי מלא.

סיכום

ביקור בית של פסיכיאטר יכול מאוד לסייע להשגת טיפול איכותי, מקצועי ויעיל תוך שמירה על פרטיותכם ונוחותכם בסביבה הביתית המוכרת והפרטית. בכל מקרה של שאלה, אנו מזמינים אתכם לקבל מידע נוסף מצוות המכון. נשמח לסייע בכל עת.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות