עבור לתוכן
כל המאמרים

פסיכוגריאטר (פסיכיאטר גריאטרי) או פסיכיאטר לגיל השלישי

פסיכיאטר מומחה ומנהל רפואי

הגיל השלישי עלול להיות מאתגר מבחינה נפשית. מתי נכון לפנות לעזרה מקצועית?

הגיל השלישי מביא אתו אתגרים חדשים. הגוף מזדקן, מחלות נאספות, ילדים מתרחקים, נפרדים מחברים ומעבודה… כך שגם אנשים רבים שחיו חיים רגילים, תפקדו, גידלו ילדים, החזיקו וניהלו קריירה מפוארת, זקוקים פתאום לעזרה נפשית בהגיעם לגיל השלישי. מרגישים כך בעצמכם? ייתכן שאתם זקוקים ליעוץ של פסיכיאטר מומחה בגיל השלישי. מומחה כזה מכונה גם פסיכוגריאטר.

בנוסף לאנשים שהחלו לסבול מתסמינים בגיל השלישי, כך גם אנשים שהתמודדו לאורך חייהם עם קשיים נפשיים והגיעו לגיל המבוגר, נזקקים לעתים לייעוץ של פסיכיאטר שמומחה באוכלוסיית גילאים זו, שכן בגיל זה היכרות עם מחלות גופניות אחרות ותרופות אחרות שנוטלים, הופכת חיונית בניהול הטיפול הפסיכיאטרי.  

בגיל השלישי חלים שינויים ביולוגיים רבים בגופנו, המשפיעים כמובן גם על מוחנו: מחלות כרוניות דוגמת לחץ דם או סוכרת, יתר כולסטרול ומחלות לב – כל אלה משפיעים גם על כלי הדם במוח, ועלולים לתרום להיווצרותם של תסמינים נפשיים. בנוסף, קיימות מחלות ניווניות הפוגמות ישירות במוח, האופייניות לגיל זה. רוב מחלות אלה יתבטאו בירידה קוגניטיבית, דמנציה, לצד תסמינים נוספים. לדוגמה מחלת האלצהיימר בה יש ירידה איטית והדרגתית בזיכרון אך גם פעמים רבות שינויים התנהגותיים ואישיותיים, מחלת הפרקינסון ומחלות נוספות.

בצד השינויים הגופניים הגיל השלישי רווי גורמי דחק סוציאליים: אובדן חברים ובני זוג, פרישה לפנסיה, "התרוקנות הקן" ובהמשך התרחקות של הילדים העסוקים במשפחות שלהם. כל הגורמים הללו בעלי השפעה רבה על בריאות נפשו של האדם. אנשים מבוגרים עלולים לתאר בדידות, אבל, חרדה דיכאון ועוד.

פסיכוגריאטריה אינה התמחות נפרדת במקצוע הפסיכיאטרי בישראל, והתחום נלמד בלימודי תעודה, אך בהחלט יש פסיכיאטרים המתמקדים יותר בטיפול באוכלוסייה בגיל זה, ומתמחים בבעיות רגשיות, נפשיות ופיזיות של אנשים מעל גיל 65.

התופעות השכיחות שבהן יש לשקול להתייעץ עם פסיכוגריאטר כוללות:

 • דיכאון חדש המופיע בגיל השלישי.
 • חרדות חדשות או התגברות של חרדות מוכרות.
 • הפרעות שינה. 
 • ירידה בזיכרון עם או בלי שינויים התנהגותיים נלווים (כגון הסתגרות, אפאטיה, חוסר הנאה או אף התנהגות חסרת טקט חדשה שלא אפיינה את האדם בעבר).
 • צורך בהערכת כשירות לחתימה על מסמכים כגון צוואה או ייפוי כוח מתמשך.
 • התמודדות עם שינויים בחיים כמו פרישה לפנסיה, אבל על אובדן בן/בת זוג, מוות של חברים קרובים, התרחקות הילדים ועוד.
 • התמודדות עם מחלות גופניות כמו אירועים מוחיים, מחלות לב, מחלות כלי דם, סוכרת, פרקינסון ועוד.
 • פרנויה או חוסר שקט, גילויי תוקפנות כלפי הסביבה ואף שוטטות.
 • מעבר למגורים מוגנים – התרחקות מסביבת המגורים המוכרת ועוד.
 • פגיעות בתפקוד המיני.

האבחון הנערך בידי פסיכוגריאטר דומה לבדיקה הפסיכיאטרית הרגילה, ונערך בשיחה עם האדם תוך חקר תלונותיו. עם זאת, יש דגש בבדיקה גם על נושאים נוספים:

 • הערכת המצב הקוגניטיבי באמצעות שאלונים מקובלים.
 • עיון ברשימת התרופות הכוללת שנוטל האדם הפונה, לוודא שאין אינטראקציות מסוכנות או תרופות הגורמות לנזק.
 • עיון בבדיקות דם עדכניות וברשימת המחלות הגופניות שעלולות להשפיע על המצב הנפשי ולהוות שיקול בבחירת טיפול תרופתי. 
 • שיחה עם בני המשפחה לקבלת הטרואנמנזה – היינו איסוף קורות החיים והמחלה מידי אדם הנמצא בסביבת המטופל, ולא רק מהמטופל עצמו.

לאחר הבדיקה, הפסיכוגריאטר מסייע בבניית תוכנית טיפול מותאמת אישית, שעשויה לכלול המלצות לטיפול תרופתי ו/או טיפול שיחתי, לצד שינויים התנהגותיים שעשויים לתרום לבריאות. פעמים רבות הפסיכוגריאטר מספק טיפול ותמיכה גם לבני המשפחה – לדוגמה במקרים בהם מאובחנת ירידה קוגניטיבית והמשפחה זקוקה להסבר לגבי מהלך המחלה הצפוי  ודרכי התמודדות והיערכות.

פסיכוגריאטר יכול לסייע גם בהליכים משפטיים – לדוגמה כאשר קיים צורך להעריך אם אדם כשיר לחתום על צוואה או על ייפוי כוח מתמשך, או לקבוע מתי הוא זקוק לאפוטרופסות.

פסיכוגריאטר יכול לקבוע האם נדרשת עזרה סיעודית לקשיש, האם הוא זקוק לעזרה בבית, האם יכול להסתדר בכוחות עצמו ולסייע באמצעות חוות דעת מתאימה (המלצה על מטפל זר, בית אבות ועוד). חוות הדעת תסייע בזכאות לגמלת סיעוד.

בסופו של דבר, מטרת האבחון והטיפול היא לאפשר גם לאדם הזקן איכות חיים טובה, ללא תסמינים נפשיים מגבילים, כפי שמגיע לכל אדם, בכל גיל. במנטליקס אנו ערוכים למתן מענה מקצועי גם לגיל השלישי. פנו אלינו בכל שאלה או בעיה, ונשמח לסייע.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות