עבור לתוכן

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים

הפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא לקות נפוצה המשפיעה על מליוני ילדים ברחבי העולם, היא יכולה להשפיע בין היתר על הישגים לימודיים, יחסים חברתיים ותחושת הערך העצמי. טיפול מוקדם יכול לסייע לילדים אלו להתגבר על המכשולים ולשפר את מסלול חייהם.

ד"ר עידית דקל - פסיכיאטרית מומחית ילדים ונוער

הפרעת קשב וריכוז ילדים

טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים

הפרעת קשב וריכוז היא לקות נפוצה המשפיעה על מליוני ילדים ברחבי העולם, היא יכולה להשפיע בין היתר על הישגים לימודיים, יחסים חברתיים ותחושת הערך העצמי. טיפול מוקדם יכול לסייע לילדים אלו להתגבר על המכשולים ולשפר את מסלול חייהם.

הפרעת קשב וריכוז ילדים

ד"ר עידית דקל - פסיכיאטרית מומחית ילדים ונוערטיפול בהפרעות קשב וריכוז

אבחון קשב וריכוז ילדים

אבחון קשב וריכוז ילדים ונוער

אחת הסיבות הנפוצות לפנייה לאבחון של ילדים ונוער היא חשד להפרעת קשב וריכוז. בדרך כלל, כשאנחנו חושבים על הפרעת קשב וריכוז, אנחנו חושבים על ילדים שמתקשים לשבת בכיתה ולהתרכז בלימודים, אולם הפרעת קשב וריכוז מאופיינת במגוון של תסמינים הנוגעים גם ליכולות ללמוד, אבל גם בתסמינים נוספים, שחלקם יכול לתת ביטוי עוד בגילאי הגן.

מה הביטויים של הפרעת קשב וריכוז בילדים ומתבגרים?

הפרעת קשב וריכוז תסמינים

בין התסמינים האופיינים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז- קשיים בהתארגנות , נטיה לשכחנות, "מעופפות" או חולמנות לפעמים, ומצד שני פטפטנות בנסיבות בהם הם חשים בנוח. חלק מהילדים עם הפרעות קשב וריכוז יהיו עם תסמיני היפראקטיביות- כלומר עם פעלתנות יתר. ילדים אלה לפעמים כבר בשנות הגן יתקשו לשבת במפגש, יקומו ויסתובבו, יתנהגו גם במסיבות כיתה או בגן השעשועים כאילו פועלים "על מנוע", ויטו לנהוג בצורה אימפולסיבית במצבים שונים. חשוב לזכור שישנם ילדים , והדבר נפוץ במיוחד אצל בנות, אשר להם יש הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות. ילדים וילדות אלה יטו להיות חולמנים ומעופפים, וגם הם יתקשו בשמירה על ריכוז לאורך זמן. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יתמודדו עם קשיים בלימודים אשר יכולים להופיע כבר בשנות בית הספר הראשונות- למשל בגלל חוסר יכולת לשבת בשיעור שלם בכיתה, או בגלל התנהגות אימפולסיבית אשר תפגע בפתרון שאלות במבחנים או בשיעורי הבית. יחד עם זאת חשוב לזכור שבחלק מהילדים עם הפרעות קשב וריכוז שנות בית הספר הראשונות יעברו ללא קשיים משמעותיים בתחום הלימודי, והקושי הלימודי יבוא לידי ביטוי מאוחר יותר, למשל במעבר לחטיבת הביניים או בתיכון. ילדים ונערים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים לסבול מטעויות אופייניות של חוסר תשומת לב במבחנים כמו למשל החלפת סימן פלוס במינוס, העתקה לא נכונה של שורת התרגילים, או דילוג על שאלה או סעיף במבחן.

לא רק קשיים בלימודים

הפרעת קשב וריכוז- לא רק קשיים בלימודים

אמנם קשיים בלימודים יהיו סיבה נפוצה לכך שעולה חשד להפרעת קשב וריכוז, אך כדאי לדעת, שהביטויים של הפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת יהיו גם בתחום החברתי. בגלל האימפולסיביות של ילדים עם הפרעות קשב והקושי בדחיית סיפוקים, הם יקלעו לעיתים לקושי בניהול שיחה או משחק הדדיים- מתקשים להמתין לתורם, מתפרצים לדברי אחרים, ולפעמים מגיעים בקלות למצבי "פיצוץ" בזירה החברתית עד למצב שהם עלולים להיות מסומנים כילדים "בעייתיים".

בגיל ההתבגרות, כאשר העצמאות של הנער או הנערה עולה, והם צריכים להתארגן ולנהל משימות רבות בלי תיווך ועזרת ההורים- למשל להגיע בזמן ללימודים, להשלים פעולות בתנועת נוער או חוגים, לא לאחר למפגש חברתי, תסמיני הפרעת הקשב יכולים להקשות על ניהול המשימות האלה בצורה מוצלחת, ותתגבר הנטייה לדחיינות, איחורים ואי עמידה בלוחות זמנים שמאפיינת בעלי הפרעת קשב וריכוז.

אבחון קשב וריכוז : חושבים שיש לילד שלכם ADHD?

מחפשים מכון לאבחון קשב וריכוז עם מיטב המומחים לילדים ונוער?

איבחון מקצועי ומדויק של ADHD חיוני לשיפור מסלול חיי ילדיכם- ומייצר שינוי ממשי במסלול חיים, לא רק בלימודים. אל תזניחו. פנו עוד היום לעזרה מקצועית.

איך מתבצע אבחון קשב וריכוז בילדים?

איך מתבצע אבחון קשב וריכוז בילדים

איבחון יסודי של הפרעת קשב וריכוז, חשוב כדי לתת טיפול מותאם, ולשלול מצבים אחרים שיכולים לגרום לקשיים לימודיים או חברתיים. בישראל, מוסמכים לאבחן הפרעת קשב וריכוז פסיכיאטרים של הילד והמתבגר, נוירולוגים של ילדים, רופאי התפתחות הילד או רופאי ילדים שעברו הסמכה מיוחדת לכך. תהליך האבחון חייב לכלול שאלונים שממלא מורה שמכיר את הילד היטב, ושמועברים להורים על ילדם. בנוסף בדיקה של הילד על ידי הרופא אשר מטרתה גם לזהות מאפיינים התומכים בכך שיש לילד הפרעת קשב וריכוז, ולא פחות חשוב מכך כפי שצוין, לשלול סיבות אחרות לקשיים שבגללם הגיע לאיבחון. בדיקות ממוחשבות כמו TOVA או MOXO, יכולות להוסיף נדבך של נתונים לגבי האימפולסיביות של הילד, מהירות התגובה, הקושי לשמור על קשב מתמשך וכך לאשש את האבחנה אך אינם הכרחיים כדי להגיע לאבחנה.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

סייעו לילדכם להתגבר על הפרעת קשב! ילדכם מתקשה להתרכז? אנחנו כאן לעזור. במכון שלנו מבחר אנשי מקצוע מומחים בטיפול בילדים התקשרו עוד היום ויחד נתאים עבורכם טיפול

טיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים ומתבגרים

סייעו לילדכם להתגבר על הפרעת הקשב! ילדכם מתקשה להתרכז? אנחנו כאן לעזור. במכון שלנו מבחר אנשי מקצוע מומחים בטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים התקשרו עוד היום ויחד נתאים עבורכם טיפול

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים - איך מטפלים?

טיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים - איך מטפלים?​

לאחר שהושלם תהליך האבחון, ניתן לשקול מתן טיפול מתאים. מחקרים רבים שבדקו את היעילות של טיפולים שונים להפרעות קשב וריכוז הוכיחו שהטיפול היעיל ביותר לשיפור התסמינים הוא טיפול תרופתי בתרופות ממשפחת הסטימולנטים, כמו למשל ריטלין. עד היום, מחקרים שניסו לבדוק יעילות של שיטות טיפול אחרות שאינן תרופתיות לשיפור התסמינים לא תמכו בכך ששיטות אחרות דומות ביעילותן לטיפול התרופתי.

התרופות הקיימות בשוק ושייכות למשפחה זו, כמו ריטלין, אטנט, פוקלין, ויונס, קונצרטה, חולקות מנגנון פעולה דומה מאוד, וההבדל העיקרי בין התרופות השונות יהיה משך ההשפעה שלהן. לאחר שהושלם תהליך האבחון הרופא יוכל להמליץ על תרופה בהתאם לשעות שבהן הילד או הנער זקוק לעזרת התרופה. התרופות ממשפחת הסטימולנטים משפיעות נקודתית, לכמה שעות, ומשך ההשפעה נע בין 4 שעות ל-12 שעות בערך.

לתרופות ממשפחת הסטימולנטים ישנן תופעות לוואי, שאם נדע להערך אליהן נוכל להפיק מהטיפול התרופתי את המקסימום. למשל, ברוב המקרים התרופה תגרום לדיכוי תיאבון למשך מספר שעות. הקפדה על ארוחת בוקר מזינה ככל הניתן, ולפעמים התיעצות עם תזונאית יכולה לסייע מאוד להצלחת הטיפול התרופתי ולכך שתופעת הלוואי לא תשבש את התועלת מהטיפול.

האם יש עוד טיפולים שיכולים לסייע מלבד טיפול תרופתי?

האם יש עוד טיפולים שיכולים לסייע מלבד טיפול תרופתי?​

במקרים של בעיות התנהגות שנובעות מהפרעת הקשב, הדרכת הורים יכולה לסייע מאוד ברכישת כלים להתנהלות יעילה יותר מול האתגרים שבהורות לילדים עם הפרעות קשב. טיפול רגשי או טיפול קבוצתי לילדים שמתקשים בתחום החברתי על רקע הפרעת הקשב יכול לשפר את המיומנויות החברתיות של הילד, ולשפר את הדימוי העצמי שלו ואת היכולת שלו לווסת את הרגשות שלו. טיפול קוגניטיבי-תפקודי (COG-FUN) היא גישה חדשנית שמתמקדת בשיפור המודעות והכישורים לניהול זמן, להתארגנות ותפקוד.

שאלות נפוצות

איך מרגיש ילד עם הפרעת קשב וריכוז ?

הביטויים של הפרעת קשב וריכוז מגוונים מאוד, כולנו חושבים ישר על קושי בלימודים, שבאמת יכול להיות בולט אצל ילדים עם הפרעות קשב, אבל בנוסף לכך אופיינים קשיים בהתארגנות, קושי להתמיד לאורך זמן בפעילות שקטה (שאינה מסכים), נטייה לפעול ללא מחשבה (אימפלסיביות)- אשר לפעמים גורמת לקשיים בתחום החברתי. לפעמים ילדים עם הפרעות קשב יהיו דוקא חולמנים ומעופפים. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ירגישו הרבה פעמים שהם משתדלים להצליח, והדברים "לא הולכים להם". בעבר, כשלא היתה מודעות להפרעות קשב וריכוז ילדים כאלה תויגו לפעמים כעצלנים וחסרי מוטיבציה, היום אנחנו יודעים שמדובר על קשיים נוירולוגים מולדים, ומטרת הטיפול היא לשפר את המיומנויות השונות שנפגעות בגלל הפרעת הקשב, וכך גם לשפר את הדימוי העצמי של הילד.

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירולוגית, והתפתחותית, כלומר כזו המופיעה כבר מהשנים הראשונות לחיים, ומתבטאת בתחומים רבים- הבולטים בהם- קושי לשמר קשב לאורך הזמן המצופה מפני אותו גיל, נטייה גבוהה למוסחות ולפעמים לתזזיתית. היכולת להתארגנות למשימות שונות בדרך כלל פגועה כשיש הפרעת קשב, וילדים עם הפרעות קשב נוטים לדחות דברים לרגע האחרון ולהתקשות בביצוע כמה משימות במקביל

בישראל מוסמכים לאבחן הפרעת קשב בילדים ונוער פסיכיאטר ילדים ונוער, נוירולוג ילדים או מומחה להתפתחות הילד ורופאי ילדים שעברו הסמכה מיוחדת לכך

כדי לאבחן הפרעת קשב וריכוז יש צורך במילוי שאלונים מתאימים על ידי צוות חינוכי, הורים, ובבדיקה של הילד על ידי רופא מומחה לכך. לפעמים כאשר התמונה לא ברורה, ומעונינים בחיזוק האבחנה נעזרים גם במבחנים ממחושבים כמו למשל MOXO או TOVA אשר נותנים מידע נוסף וכמותי על יכולות הקשב, המוסחות והאימפולסביות של הילד

השלב הראשון והחשוב בעזרה לילד עם הפרעת קשב הוא אבחנה ונכונה, ומודעות של הסביבה- הורים, בית ספר שהילד אינו "עצלן" או מתנגד אלא מתמודד עם קושי התפתחותי שאינו בשליטתו. התאמת סביבת הלימודים, והציפיות יכולות להיות שלב ראשון לפיכך בעזרה לילדים אלה. המחקר הרפואי מצביע על יתרון גדול בטיפול תרופתי בתרופות ממשפחחת הסטימולנטים כמו ריטלין, אטנט לשיפור התסמינים של הפרעת הקשב. נוסף לכך, פותחו בשנים האחרונות טיפולים נוספים היכולים לסייע לשיפור מיומנויות שנפגעות אצל ילדים עם הפרעת קשב כמו למשל טיפול בשיטת COGFUN אשר ניתנת על די מרפאים בעיסוק המוסמכים לכך. בבעיות נלוות כמו דימוי עצמי נמוך ובעיות חברתיות או התנהגותיות ניתן להעזר בטיפול פסיכולוגי או בהדרכת הורים.

כיוון שהפרעת קשב וריכוז היא הפרעה התפתחותית, הביטויים שלה מתחילים לפעמים כבר בגיל הינקות או בהמשך בגיל הרך. פעוטות עם הפרעת קשב וריכוז יכולים להיות מאוד פעלתניים, מתקשים לשבת זמן דומה לחברים בני גילם בפעילות שקטה. לפעמים הם בעלי קשיים נלווים בוויסות החושי והדבר יכול לבוא לידי ביטוי ברגישות מיוחדת לרעש, למרקמים שונים, למזונות או ריחות. פעוטות עם הפרעת קשב וריכוז יתקשו לפעמים גם בוויסות הרגשי והדבר יכול להתבטא בנטייה גבוהה יותר להתפרצויות כעס, קושי להירגע, ושינויים תכופים במצב הרוח.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות