עבור לתוכן

טיפול זוגי

טיפול זוגי ומשפחתי

זוגיות מלווה באופן טבעי בקונפליקטים ובמורכבויות. גם במקום הכי אינטימי, בחיק המשפחה, יש לפעמים קשיים וחיכוכים. חבל לוותר דווקא במקומות החשובים לנו ביותר. סיוע של מטפל זוגי ומשפחתי יכול לעשות את כל ההבדל.

טיפול זוגי, טיפול משפחתי

זוגיות מלווה באופן טבעי בקונפליקטים ובמורכבויות. גם במקום הכי אינטימי, בחיק המשפחה, יש לפעמים קשיים וחיכוכים. חבל לוותר דווקא במקומות החשובים לנו ביותר. סיוע של מטפל זוגי ומשפחתי יכול לעשות את כל ההבדל.

טיפול זוגי, טיפול משפחתיטיפול זוגי ומשפחתי​

להחזיר את האינטימיות​

להחזיר את האינטימיות​

"לא טוב היות האדם לבדו", קבע אלוהים בספר בראשית. ואכן, מאז ראשית התרבות האנושית שואפים רוב בני האדם לחיות בזוגיות. אלא שזה לא תמיד קל... זוגיות מלווה באופן טבעי בקונפליקטים ובמורכבויות. החיבור בין שני אנשים עם תפיסות עולם שונות, רקע אחר, אישיות שונה, חוויות והתנסויות שונות, מטעני עבר ועוד, מביא לעיתים למשברים המצריכים סיוע של מטפל זוגי ומשפחתי.

סיבות רבות עלולות לגרום למשבר ביחסים הזוגיים, החל מחוסר אמון או מריבות, קשיים באינטימיות ובקרבה, האשמות וכעסים, חוסר סיפוק בקשר וגם הלחץ הרגיל של החיים, העומס בגידול ילדים, ניהול קריירה תובענית, משברי חיים שונים, מאבקי כוח וקונפליקטים חוזרים, חוסר סיפוק בקשר, תחושת תקיעות ועוד. וכך, לפעמים בן הזוג שלנו, האדם הכי קרוב אלינו, הופך להיות האדם הכי רחוק מאיתנו.

המטרה של טיפול וייעוץ זוגי היא לסייע לגשר על המרחק הזה, שנפער לפעמים בין בני-זוג. דרך שיפור התקשורת הזוגית, עבודה על הקירבה והאינטימיות, ניתן להפחית עוינות, לשפר את האווירה בבית ולהשיב את האינטימיות והקרבה שאבדו. הורדת מפלס המתח והלחץ בבית משפרת את איכות החיים הזוגית והמשפחתית.

מתי פונים לטיפול זוגי?

מתי פונים לטיפול זוגי?

פנייה לטיפול זוגי מומלצת כאשר בני הזוג לא מצליחים לפתור את הקונפליקטים בעצמם, או כאשר הם חשים שהם דשים שוב ושוב באותן בעיות מבלי יכולת "לצאת מהלופ", או כאשר משבר פוגע באמון ובחברות וביכולת להתקרב מחדש. בנוסף, זוגות פונים לטיפול כאשר הם חווים תסכול וכעס בקשר, וכאשר פרידה וגירושין עולים כמוצא יחיד מהסבך.

חשוב להבין, טיפול זוגי לא בהכרח גורם לבני הזוג לחזור זה לחיקו של זה. לעתים, בתהליך הטיפול בני הזוג מחליטים יחדיו שנכון יותר שייפרדו. אלא שאז, פרידה זו לא נעשית בכעס, נקמנות או תסכול, אלא בהליך משותף, עם תקשורת רציפה בין הצדדים.

מפגשים שוטפים ויעוץ ממוקד עם מטפל זוגי ומשפחתי מיומן יסייעו לכם להקשיב לעצמכם ולבן/בת זוגכם, כך שתוכלו להבין טוב יותר מה נכון לכם, לבני זוגכם – ולזוגיות שלכם. לעתים, טיפול זוגי מומלץ דווקא בתחילת הדרך המשותפת של הזוג, במיוחד אם יש נושאים עליהם בני הזוג לא מסכימים (דוגמת מספר ילדים, ארץ מגורים וכו'), אך בטרם נוצרו משקעי תסכול וכעס שימנעו הקשבה הדדית. ישנם זוגות שפונים ליעוץ אף לפני הנישואים, על מנת להגיע להבנות שישפרו את איכות חייהם המשותפת.

חושבים שאתם זקוקים לטיפול זוגי או משפחתי?

לפעמים בני הזוג שלנו, האנשים הכי קרובים אלינו, הופכים להיות האנשים הכי רחוקים מאיתנו. אל תתנו לזה לקרות.

אל תדחו טיפול שיכול לסייע לכם לגשר על המרחק שנפער בזוגיות או במשפחה. החזירו לעצמכם את האינטימיות והחום. פנו לטיפול.

מה עושים כאשר בן או בת הזוג מתנגד/ת להגיע לטיפול זוגי?

מערכת יחסים משפחתית רב-דורית יכול להיות נעימה, אוהבת ומכילה אך לרוב יש בה גם קונפליקטים, חיכוכים ומורכבויות. במקרים בהם התבנית המשפחתית שמתקבעת מזיקה לבני המשפחה, מונעת התקדמות אישית ומחבלת ביחסים של בני המשפחה מחוץ למסגרת המשפחתית, כדאי לפנות לסיוע מקצועי של מטפל משפחתי מיומן. לעיתים הקושי הוא רק עם אחד מבני המשפחה (לדוגמה בן משפחה המתמודד עם התמכרות), ולעתים הקושי הוא עם מספר קשרים בתוך המשפחה. בכל מקרה, במסגרת הטיפול בני המשפחה יכולים לשוחח בפתיחות במסגרת מוגנת ובתיווך של גורם מקצועי. המטרה היא להפחית קונפליקטים וחיכוכים, ולייצר אפיקי תקשורת שמאפשרים התגברות משותפת על קשיים. גם במקרים של התמודדות עם בעיות כרוניות, דוגמת מחלות, התמכרויות, אלימות, ועוד, הטיפול המשפחתי יכול לסייע בבניית מרחב בטוח להתמודדות. לעתים גם שינויים חיצוניים שלילים (דוגמת אובדן או משבר כלכלי), או חיוביים (דוגמת היריון ולידה או רכישת דירה), יכולים להפר את האיזון המשפחתי וליצור משבר. במקרים אלה מסייע הטיפול המשפחתי להפוך את הקשר בין בני המשפחה למכיל יותר, מקבל יותר, פחות שיפוטי ופחות תוקפני, באורח שמאפשר התמודדות משותפת עם הקושי.

מתי פונים לטיפול משפחתי?

מתי פונים לטיפול משפחתי?

ההעדפה היא תמיד להסכים על הטיפול, ולהגיע אליו כשניים, אולם במצבים מסוימים אפשר לפנות ולהגיע לטיפול זוגי לבד, לקבל יעוץ אישי, כולל איך ניתן לנסות ולרתום את בן או בת הזוג לטיפול משותף. הניסיון מלמד, שכאשר אחד מבני הזוג "לוקח אחריות והובלה" בתחום הטיפול הזוגי, לאחר זמן מסוים, גם בן הזוג מצטרף ליעוץ. בעיקר כאשר אין אווירה של חיפוש אשמים. ככלל, חשוב להבין, שבזוג, אין אף פעם אחראי או אשם אחד בבעיה. האחריות בזוג היא תמיד משותפת. לעיתים במהלך הטיפול הזוגי עולים קשיים רגשיים של אחד מבני הזוג; במקרים אלה אפשר להפנות את בן או בת הזוג לטיפול פרטני אישי בתוך המכון, ולסייע לו או לה בהתמודדות.

מה עושים כשבן או בת הזוג מתנגד/ת להגיע לטיפול זוגי?

הזוגיות שלכם במשבר? המשפחה במצוקה? ​

אל תהססו להיעזר. פנו אלינו. אנו מטפלים ומכבדים את כל סוגי הזוגות והמשפחות, סטרייטים ולהט"בים.

הזוגיות שלכם במשבר? המשפחה במצוקה?

אל תהססו להיעזר. פנו אלינו. אנו מטפלים ומכבדים את כל סוגי הזוגות והמשפחות, סטרייטים ולהט"בים.

מהי ההכשרה של מטפל זוגי / משפחתי?

מהי ההכשרה של מטפל זוגי / משפחתי?

מטפלים משפחתיים מוסמכים הם לרוב בהכשרתם פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים או מרפאים באמנות, שעברו הכשרה מיוחדת בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי. ההכשרה בתחום כוללת מספר שנים של טיפולים בזוגות או משפחות, בפיקוח ובהדרכה צמודה.

מה ההבדל בין טיפול זוגי לטיפול משפחתי?

מה ההבדל בין טיפול זוגי לטיפול משפחתי?

טיפול זוגי מתמקד בקשר ובתקשורת שבין בני הזוג ובזוגיות עצמה, לעומת טיפול משפחתי שעוסק לרוב במשפחה כולה, ולא רק ביחסי הזוג.

חמישה דברים שאולי לא ידעתם על טיפול זוגי / משפחתי :

לא תמיד טיפול זוגי הוא בגלל היעדר תקשורת בין הזוג

במקרים אלה העבודה אינה איך להגביר את התקשורת בין בני הזוג, אלא איך להפוך אותה לאפקטיבית, ולכזו שלא לוחצת אחד לשני על כל הנקודות הכואבות

טיפול זוגי לא יהפוך את הקשר שלכם למושלם

מה לעשות, "באושר ועושר" מושלם קיים רק באגדות. אבל טיפול זוגי יכול להביא אתכם למקום של סיפוק והנאה מהקשר שלכם

ויכוחים הם לאו דווקא סימן רע

לעתים כשזוגות לא מתווכחים, זה סימן שפשוט פחות אכפת להם זה מזה.

יש שיטות שונות

טיפול זוגי/משפחתי אינו שיטה אחת, יש טכניקות שונות להתערבות, והטיפול עשוי להיות קצר וממוקד בבעיה אחת, או ארוך ופתוח יותר להבנת הקשרים בין בני הזוג או בני המשפחה.

גם בטיפול יש "ירח דבש"

לעתים קרובות, בתחילת הטיפול הזוגי יש שיפור פתאומי בחיי הזוגיות. אף שזה מראה פעמים רבות שהטיפול משמעותי ו"משנה משהו", חשוב לדעת שטיפול הוא תמיד תהליך, ויש בו כמובן גם ירידות, לצד העליות.

תפריט נגישות