עבור לתוכן

הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

הפרעות קשב וריכוז

בעולמנו המודרני אלף גירויים ניחתים עלינו בכל דקה. ובתוך הבלגן הזה אנחנו נדרשים לתפקד, לשמור על ריכוז, לחלק קשב, לעבוד, ללמוד. אנחנו דורשים זאת מעצמנו, וגם מילדינו.

ד"ר תום גלילי - פסיכיאטר מומחה

טיפול בהפרעות קשב וריכוז

טיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים

בעולמנו המודרני אלף גירויים ניחתים עלינו בכל דקה. ובתוך הבלגן הזה אנחנו נדרשים לתפקד, לשמור על ריכוז, לחלק קשב, לעבוד, ללמוד. אנחנו דורשים זאת מעצמנו, וגם מילדינו.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז


ד"ר תום גלילי - פסיכיאטר מומחהטיפול בהפרעות קשב וריכוז

מהי הפרעת קשב וריכוז ?

מה זה adhd ?

איך מישהו יכול לדעת אם יש לו הפרעת קשב וריכוז (ADHD)? הרי לכולנו קשה להתרכז לאורך זמן. כולנו מוסחים מהסלולרי והמחשב והגירויים שמסביב. לכולנו קשה לפעמים להתארגן ולצאת בזמן. מתי אוסף ההתנהגויות האלה הופך להפרעה? המשיכו לקרוא ונעזור לכם להבין...

מעניין שבדרך כלל, כשחושבים על הפרעת קשב וריכוז, עולה בראשנו תמונה של מי שמתקשה לשבת או להתרכז במהלך שיעור. אולם הפרעת קשב וריכוז מתאפיינת במגוון רחב של תסמינים הנוגעים לא רק ליכולת לשבת או להישאר מרוכז בהרצאה מייגעת. במקרים רבים, הפרעת קשב וריכוז מסבירה קשיים ואתגרים הרבה יותר קטנים ויומיומיים בחיינו, כגון: נטייה לדחיינות, שכחנות, איבוד חפצים בבית, קושי בשמירה על סדר וארגון, וקושי בביצוע מטלות שדורשות הרבה אנרגיה, או קושי בביצוע מטלות חשובות אך מעצבנות, שאינן מהנות.

אין קשר לאינטליגנציה

אין קשר לאינטליגנציה​

רבים מהאנשים המתמודדים עם קשיים אלו, עלולים לחוות את המצבים הללו כ"חלק מהחיים עצמם", או כעדות לכך שהם "עצלנים" או "לא מתאמצים מספיק". פעמים רבות אנשים עם הפרעת קשב וריכוז יחוו את עצמם פשוט כלא מוצלחים, ואפילו טיפשים. וזה חבל, כי אין כל קשר בין אינטליגנציה להפרעת קשב וריכוז, ואנשים עם ADHD יכולים להיות סופר מוצלחים.

אבחון קשב וריכוז : חושבים שיש לכם ADHD?

גם אתם משתגעים בהרצאה שנמשכת יותר מ-5 דקות? גם לכם לוקח שעות להתארגן ליציאה פשוטה מהבית? אולי יש לכם הפרעת קשב וריכוז

איבחון מקצועי ומדויק של ADHD חיוני בילדים ובמבוגרים - ומייצר שינוי ממשי במסלול חיים, לא רק בלימודים. אל תזניחו. פנו עוד היום לעזרה מקצועית.

אבחון הפרעות קשב וריכוז

בחנו את עצמכם -האם גם אתם סובלים מ-ADHD?

אם עניתם בחיוב לרבות השאלות, ואתם מרגישים שחלק מהשאלות מתארות סיטואציות יומיומיות משגרת החיים שלכם, יש סיכוי שאתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, ופנייה לאיש מקצוע וטיפול נכון יוכלו לשפר את חייכם.

השאלות הבאות מתייחסות להיפראקטיביות ואימפולסיביות:
• האם אתם מקפיצים ידיים ורגליים כל הזמן?
• האם אתם מתקשים להישאר יישובים גם כשזה מצופה מכם?
• האם אתם רצים במקום ללכת ומטפסים על כל עץ או גדר גם כשזה ממש לא מתאים?
• האם אתם מתקשים ליהנות ממשחקי קופסה או משחקים שקטים אחרים?
• האם אתם תמיד בתנועה? כאילו על בטריות?
• האם אתם מדברים יותר מדי?
• האם אתם מתפרצים עם תשובה לפני שהסתיימה השאלה?
• מתקשים לחכות לתור שלכם?
• קוטעים אחרים ונדחפים לענייניהם?

• האם אתם עושים טעויות מטופשות של חוסר תשומת לב כשאתם עוסקים במשהו שדורש ריכוז?
• האם קשה לכם להישאר ממוקדים במהלך הרצאות או שיעורים?
• האם בשיחה עם אחרים המחשבות שלכם נודדות תמיד למקום אחר?
• האם אתם נוטשים ביצוע משימות באמצע?
• האם אתם מתקשים להתארגן אם יש לכם כמה משימות לבצע במקביל? האם ניהול הזמן שלכם לקוי? קשה לכם לעמוד בדדליינים?
• האם אתם נמנעים משיעורי בית? וכמבוגרים, האם אתם דוחים מילוי דוחות או עריכת מסמכים ארוכים?
• האם אתם כל הזמן מחפשים את המשקפיים, או הארנק, או הקלמר, או המפתחות?
• האם כל שטות מסיחה את דעתכם?
• האם קורה שאתם שוכחים פגישות? שוכחים להחזיר טלפון? בקיצור שוכחים משימות?

אם גם אצלכם הדחיינות, השכחה או חוסר הריכוז, עונים להגדרה של הפרעה? בפסיכיאטריה, אבחון רשמי נעשה רק בידי איש מקצוע, אך השאלות הבאות יתנו לכם אינדיקציה, אם אולי גם אצלכם, חוסר הריכוז והיעדר הקשב (הטבעיים), גלשו לרמה של הפרעה. אז ענו בכנות לשאלות הבאות, הראשונות קשורות לקשב ולריכוז, ואחריהן כאלה שקשורות להיפראקטיביות ואימפולסיביות.

בחנו את עצמם - האם גם אתם סובלים מ-ADHD?

אבחון קשב וריכוז במבוגרים

טיפול בהפרעת קשב וריכוז במבוגרים

הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגום עמוקות בהיבטים רבים של החיים. אל תטמנו ראש בחול. פנו לאבחון מקצועי, ובמקרה הצורך להתאמת טיפול. זה יכול לשנות את חייכם.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז עלולה לפגום עמוקות בהיבטים רבים של החיים. אל תטמנו ראש בחול. פנו לאבחון מקצועי, ובמקרה הצורך להתאמת טיפול. זה יכול לשנות את חייכם.

אבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז

עקרונות הטיפול בהפרעת קשב וריכוז:​

אבחון הוא שלב ראשון וחשוב מאוד בתהליך הטיפולי. אבחון מסודר של הפרעת קשב וריכוז כולל שימוש בשאלונים והערכה קלינית מקיפה. מכיוון שאצל כל אחד אופי התסמינים ואופן הביטוי שלהם יהיה שונה, תהליך האבחון מסייע לזהות ולמפות את הקשיים השונים הנובעים מההפרעה, ובכך מאפשר למטופלים להבין את עצמם טוב יותר ולהגדיר את המטרות הטיפוליות המתאימות להם.

הטיפול האופטימלי בהפרעת קשב וריכוז משלב טיפול תרופתי לצד טיפול שיחתי. התרופות הניתנות בהפרעת קשב וריכוז הן לרוב כקו ראשון, תרופות המעלות את רמת הדופמין והנוראדרנלין במרווחים שבין תאי העצב במוח. דופמין הוא שליח כימי במוחנו, הוא מקושר למספר מצבים בהם:

ריכוז, מוטיבציה, למידה וגם עונג ותחושת תגמול. הטיפול התרופתי משפר את היכולת שלנו להיות מרוכזים לאורך זמן במשימות השונות ולארגן את סדר היום בצורה טובה ויעילה יותר. אולי שמעתם על חלק מהתרופות: ריטלין, אטנט, ויואנס אטומקסטין ועוד.

הטיפול השיחתי תורם בהבנת המאפיינים של ההפרעה, כולל חיזוק העוצמות הקיימות בנו ופיתוח אסטרטגיות התמודדות עם התסמינים השונים, פיתוח מיומנויות חשובות כמו ניהול זמן, ארגון ותיעדוף. אלו מאפשרים למטופלים לאחוז בהגה ולנהל את עצמם באופן מיטיבי עם הפרעת הקשב. טיפול קוגניטיבי-תפקודי (CogFun שהוא קיצור של cognitive function) היא גישה חדשנית שפותחה בארץ, ומתמקדת בשיפור המודעות והכישורים הקוגניטיביים והתפקודיים.

טיפול מותאם מביא לשיפור בתפקוד היומיומי ובהרבה מקרים גם לשיפור בתחושת המסוגלות והיכולת של אנשים לקחת על עצמם משימות ולהתמודד עימן בהצלחה. אז למה אתם מחכים? פנו לאבחון – ובמקרה הצורך – להתאמת טיפול.

חמישה דברים שאולי לא ידעתם על הפרעת קשב וריכוז (ADHD):

רק חמישית מטופלים!

4% מהמבוגרים מתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז. למרות זאת רק חמישית יפנו לקבלת טיפול. ואגב, הפרעת קשב לא חייבת לכלול היפראקטיביות, לפעמים רק הקשב והריכוז פגועים.

יותר דיכאון וחרדה

הפרעת קשב וריכוז אינה קשורה או משפיעה על רמת האינטליגנציה. אבל היא כן משפיעה על דיכאון וחרדה - קיימת שכיחות גבוהה יותר של הפרעות אלה בקרב אנשים עם ADHD. החוקרים משערים שהעלייה בשכיחות נובעת מהסטרס המצטבר מהתמודדות עם תסמיני ה-ADHD.

יותר תאונות ואסונות

ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב מועדים יותר לתאונות ולאסונות, מאשר אנשים ללא ההפרעה.

לא תמיד עובר כשמתבגרים

המהלך של הפרעת קשב שונה מאדם לאדם. יש כאלה שההפרעה חולפת להם כאשר הם מתבגרים, אבל מחצית מהילדים עם הפרעת קשב וריכוז ימשיכו להתמודד עם האבחנה בחיים הבוגרים.

אבחון שגוי עלול להזיק

אבחון שגוי, תת אבחון או תת טיפול של הפרעת קשב, ששכיח במיוחד במבוגרים, עלול להוביל למסלול בעייתי. מתחושה של היעדר יכולת וחוסר ערך, דרך שכיחות יתר של דיכאון, ולעתים אף למסלול של נשירה מלימודים, שימוש בחומרים, התנהגויות מסוכנות ואף פשיעה. הפרעת קשב גם משפיעה לרעה על מערכות יחסים זוגיות ומשפחתיות ועלולה להוביל לגירושים, ולמשברים משפחתיים.

מפסיכיאטרית לעברית

כמה פעמים שמעתם מרופאים מונחים שהייתם צריכים לרוץ אח"כ לגוגל כדי להבין? אז הנה הפינה "מפסיכיאטרית לעברית". כשרופא אומר את המשפט:
"התמונה מתאימה לאבחנה של ADD, ניתן לצפות לשיפור משמעותי בתסמינים עם טיפול בסטימולנט, ומומלץ גם לשלב CogFun "

מה זה אומר? הנה התרגום:

ADD או attention deficit disorder היא אבחנה המתארת הפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות, שבה המתמודדים עשויים להתקשות בשמירה על קשב, אך לא לחוות בעיות בוויסות או היפראקטיביות.

סטימולנטים היא קבוצת התרופות המשמשות כקו ראשון לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, כמו ריטלין, קונצרטה או אטנט.

טיפול קוגניטיבי-תפקודי (CogFun שהוא קיצור של cognitive function) היא גישה חדשנית של טיפול שיחתי שפותחה בארץ, ומתמקדת בשיפור המודעות והכישורים הקוגניטיביים והתפקודיים של המתמודדים עם הפרעות קשב.

אז מה בעצם נאמר ב"פסיכיאטרית"?" "אתה סובל מסוג של הפרעת קשב שלא מלווה בהיפראקטיביות. התסמינים הללו צפויים להשתפר באמצעות טיפול בתרופה ממשפחת הריטלין, וכדי להביא לשיפור מיטבי, מומלץ לשלב גם טיפול חדשני בשיחות שמתמקד בשיפור יכולות של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז".
דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות