עבור לתוכן
כל המאמרים

אבחון וטיפול בדיכאון – פסיכיאטר פרטי מסביר הכל

פסיכיאטר מומחה ומנהל רפואי

לכולנו יש מצבי רוח משתנים, כולנו לעתים מדוכדכים – וזה טבעי לגמרי. אבל כאשר הדיכאון לא עובר, גולש לתחומי חיים רבים ופוגע באיכות החיים או בתפקוד, לעתים מדובר במחלת הדיכאון

לכולנו יש מצבי רוח משתנים, כולנו לעתים מדוכדכים – וזה טבעי לגמרי. אבל כאשר הדיכאון לא עובר, גולש לתחומי חיים רבים ופוגע באיכות החיים או בתפקוד, לעתים מדובר במחלת הדיכאון

דיכאון הפכה לאחת המחלות השכיחות ביותר במאה ה-21, ולפי הערכות היא פוגעת בעד 17 אחוזים מהאוכלוסייה, כאשר נשים חשופות יותר מאשר גברים. 

דיכאון פוגש את האדם בכל פן בחייו, ביחסים הבין אישיים, בהרגלי העבודה ובהרגלי השינה. אדם עם דיכאון חווה תחושות של ירידה בערך העצמי, חוסר הנאה מהחיים ומפעילויות שעד הדיכאון ריגשו אותו והסבו לו הנאה, תחושות של אשמה ובושה, חוסר אופטימיות וחוסר תקווה, ירידה באנרגיה, קשיי ריכוז, שינוי בתבנית השינה ובתיאבון. לעיתים ייתכנו גם מחשבות אובדניות ומחשבות על פגיעה עצמית. בנוסף ייתכנו ביטויים גופניים כמו כאבי ראש ועייפות שאיננה נובעת בהכרח מבעיות השינה, כאבי בטן ובעיות עיכול. התסמינים הללו נמשכים לאורך זמן ופוגעים באיכות חייו של המטופל. בדיכאון האדם כאילו חובש משקפיים שחורים דרכם הוא רואה את העולם, בגישה שלילית. 

מהם סוגי הדיכאון?

דיכאון מאז'ורי  (נקרא לעתים גם דיכאון קליני)  – תחושות של עצב, ייאוש ודכדוך הנמשכים מעל שבועיים, ופוגעים בתפקוד ו/או באיכות חייו של האדם בצורה משמעותית. 

דיסתמיה (הפרעת דכדוך מתמשכת) – מצב של דכדוך מתמשך שאינו מגיע לכדי דיכאון מאז'ורי אך מלווה את האדם זמן רב – כשנתיים. לסביבה לעתים קשה להבחין בעוצמות הסבל שחווה האדם ויכולה להיווצר חוויה של תסכול כתוצאה מכך. 

דיכאון לאחר הלידה– תחושת דכדוך לאחר הלידה שכיחה מאוד וחולפת ללא טיפול (ומכונה baby blues). אך בחלק מהיולדות יתפתח לאחר הלידה מצב דיכאוני משמעותי, שדורש התערבות טיפול. 

סיבות להתפתחות דיכאון:

הסיבות להתפתחות דיכאון אינן ידועות, וההערכה היא שהמנגנון הגורם לדיכאון הינו מולטי-פקטוריאלי – היינו שיותר מגורם אחד מעורב בתהליך. אלה גורמים המעורבים בתהליך: 

השפעות גנטיות – בדיכאון ישנו אלמנט גנטי, כאשר ישנו קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל מדיכאון עולה הסבירות לפתח דיכאון לעומת אנשים ללא קרובי משפחה סובלים מדיכאון. שילוב של פגיעות גנטית עם אירועי חיים טראומתיים כמו התעללות והזנחה הורית בילדות גם הוא מעלה את הסיכון.

שליחים כימיים במוח  – להערכת החוקרים, לעתים חוסר איזון בחומרים שמופרשים בין תאי עצב במוח (הנקראים נוירוטרנסמיטרים) דוגמת סרוטונין ונוראדרנלין, עלול לתרום לתסמינים של דיכאון.

גורמים הורמונליים –  יאנו יודעים שלמשק ההורמונים השפעה רבה על המוח, ועל התפתחות דיכאון – דוגמאות כוללות את הורמוני בלוטת התריס, הורמוני המין, וכן הורמוני סטרס. 

השפעות סביבתיות – בנוסף אירועי חיים טרגיים כמו אובדן של אדם קרוב או קשיים במשפחה, פרידה ומערכות יחסים קשות וכואבות בבית או בעבודה ומצוקה כלכלית גם הם מעלים את הסיכון לפתח דיכאון.

טיפול בדיכאון:

כיום ישנו מגוון רחב של אופציות לטיפול בדיכאון – ולא כדאי להישאר אתו לבד. המומלץ ביותר הוא שילוב של טיפול פסיכותרפי יחד עם טיפול תרופתי.

טיפול תרופתי:  יכלול לרוב שימוש בתרופות נוגדות חרדה ודיכאון ממשפחת הSSRI- או ה-SNRI. התרופות הללו מתבססות על העלאת רמות הסרוטונין במוח, ומתחילות להשפיע לרוב מספר שבועות לאחר תחילת נטילתן. 

טיפול פסיכולוגי: הטיפול השיחתי הוא רכיב חיוני בטיפול בדיכאון. שיטות ההתערבות השיחתית מותאמת למטופל, ויכולה לכלול א האלמנטים הבאים:  

טיפול פסיכודינמי: הטיפול מתמקד בהבנת אירועי החיים שהובילו להתפתחותו של הדיכאון, ובהבנת הקשרים של המטופל עם סביבתו, מערכות היחסים שלו וכו' – כל זאת במטרה ליצור חוויה רגשית מחודשת בהווה. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי: מבוסס על זיהוי מחשבות שליליות וערעור עליהן, במקום קבלתן כמציאות. החלק ההתנהגותי מעודד את המטופל לבצע שינויים שיכללו הידוק קשרים חברתיים, בניית תבנית פעילות יומית, עיסוק בספורט ותזונה בריאה וצמצום התנהגויות מזיקות. 

טיפול משפחתי וזוגי: מערכות יחסים זוגיות ויחסים משפחתיים פתולוגיים יכולים להשפיע לרעה על מטופל עם דיכאון. בטיפול הזוגי או המשפחתי מסתכלים על יחסי הזוג או המשפחה, ומזהים תבניות שעלולות לתרום לדיכאון. בהמשך עובדים על הדינמיקה הזוגית או המשפחתית במטרה שתתאים לשני בני הזוג או בני המשפחה, ותהיה יותר תומכת ויותר מכילה.

אם אתם עצובים כל הזמן וזה לא חולף, או אם אתם דואגים לאדם שמצוי במצב כזה, פנו אלינו למכון מנטליקס לקבלת עזרה מקצועית. אנו מציעים אבחון עם פסיכיאטר מומחה לצורך התאמת תכנית טיפול אישית לכל פונה, הכול תחת קורת גג אחת, ובחסות מקצועית של המנהל הרפואי של המכון – ד"ר אורן טנא.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות