עבור לתוכן
כל המאמרים

טיפול בקטמין

פסיכיאטר מומחה ומנהל רפואי

רפואת הנפש מתקדמת ומציעה פתרונות חדשים למצבים דוגמת דיכאון עמיד. אולי שמעתם על טיפול בקטמין ונותרתם עם שאלות. פסיכיאטר מומחה פרטי מסביר על הטיפול

דיכאון הינה מחלה שכיחה מאוד. דיכאון עלול להופיע לאחר אירועי חיים קשים דוגמת אבל ואובדן, בעיות כלכליות או רפואיות, לאחר הלידה ועוד, אבל הוא יכול גם להופיע ללא טריגר ברור ומובהק.

דיכאון משפיע על האדם ופוגש אותו בכל תחומיי חייו, ביחסים הבין אישיים, בביתו, בעבודתו ובהרגלי חייו. רבים מאיתנו חווים תסמינים דיכאוניים לפרקים, אך אין זה אומר שאנו לוקים בדיכאון מאז'ורי (או דיכאון קליני בפי העם). מחלת הדיכאון, או הדיכאון המאז'ורי, מאובחנת כאשר התסמינים הדיכאוניים עיקשים, נמשכים לפחות שבועיים, ומשפיעים על תפקודו של האדם או איכות חייו.

גם כאשר דיכאון מאז'ורי מאובחן, קיים טווח של חומרתו (קל עד חמור) או עמידותו לטיפול (מגיב לטיפול עד עמיד לטיפול). דיכאון עמיד לרוב מאובחן כאשר הסימפטומים נשארים ולא משתפרים, על אף שני קווים לפחות של טיפול תרופתי שניתנו במינון מלא ובמשך מתאים.

הליך הטיפול בדיכאון: התאמת הטיפול קריטית בהליך ההחלמה, ובכל מקרה של ספק חשוב שתיעשה לאחר אבחון המצב על ידי איש מקצוע מנוסה בבריאות הנפש דוגמת פסיכיאטר או פסיכולוג / פסיכותרפיסט מקצועי. אנשי מקצוע אלו מומחים בהערכת המצב הרגשי והנפשי של האדם ויכולים להתוות תכנית טיפול שתעלה אותו לדרך של החלמה.

סוגי טיפולים בדיכאון: הטיפול המומלץ ביותר במרבית מקרי הדיכאון הינו משולב – וכולל התערבויות תרופתיות (הנפוצות ביותר הינן תרופות ממשפחת ה-SSRI וה-SNRI, דוגמת פריזמה, ציפרלקס או ויאפקס), בשילוב שיחות (טיפול רגשי)  והתערבויות התנהגותיות (ספורט, תזונה בריאה וכדומה).

טיפול בדיכאון עמיד: כאשר דיכאון לא מגיב להתערבויות הרגילות, נדרשת "עליית מדרגה" בטיפול בו. זו יכולה לכלול טיפול בנזעי חשמל ((ECT היעילה פעמים רבות לטיפול בדיכאון עמיד, וכיום גם ניתן להציע טיפול באמצעות קטמין.

מהו קטמין? השימוש בקטמין החל בשנת 1962, על ידי הכימאי קלווין סטיבנס. ומאז נעשה בו שימוש רב בעולמות הרפואה. בראשית דרכו השימוש בו היה בעיקר כחומר הרדמה בפרוצדורות וטרינריות, ובשנות ה-70 אושר לשימוש על ידי ה- FDAככלי עזר בהרדמה בחיילים שנפצעו במלחמת וייטנאם.

בעשור האחרון נערכו מספר מחקרים על מטופלים הסובלים מדיכאון עמיד ונבחנה השפעת הקטמין על החלמתם. נמצא כי הקטמין בעל השפעות חיוביות על מצב רוחם של חלק של מהמשתתפים. ואולי אף חשוב מכך – במקרים בהם הקטמין סייע למטופלים – הוא עשה זאת במהירות יחסית גבוהה, בניגוד לתרופות המסורתיות.

כיצד קטמין פועל: כמו במרבית התרופות הפסיכיאטריות, אין לנו ידע מבוסס כיצד משפיע קטמין על תסמינים פסיכיאטריים. אנו כן יודעים שקטמין פועל במוח באורח שונה ממשפחת ה-SSRI, והוא אינו משפיע ישירות על סרוטונין, אלא על מוליך עצבי אחר, המכונה גלוטמט, המעורב בתהליכי למידה, רגש וזיכרון.

כיצד ניתן קטמין: קטמין יכול להינתן דרך הווריד, אך לאחרונה פיתחה חברת תרופות מסחרית בשם יאנסן תכשיר בשם אסקטמין (Esketamine), הניתן בתכשיר מיוחד בשאיפה לאף. כיום מרבית המטופלים בקטמין מופנים לאפיק זה, שכן הוא נוח יותר ואינו כרוך בהחדרת עירוי. לפי הנחיות משרד הבריאות, טיפול באסקטמין ניתן רק במסגרת מרפאות פסיכיאטריות ציבוריות, ובהשגחה רפואית, שכן תופעות הלוואי עלולות לכלול שינויים חדים בלחץ הדם, וכן תסמיני דיסוציאציה או "ניתוק". תסמינים אלה חולפים לרוב תוך מספר שעות. לאחרונה גם נערכים מחקרים רבים על תפקידו של קטמין במניעת אובדנות, כמצב חירום פסיכיאטרי. 

לסיכום: קטמין מוכר לעולם הרפואה כבר עשרות שנים,  ולאחרונה נחקר יותר ויותר בתחום רפואת הנפש. הוא נמצא יעיל לטיפול במקרים מסוימים של דיכאון עמיד, ובניגוד לתרופות המסורתיות, תחילת פעולתו מהירה. כמו כל טיפול תרופתי, גם לקטמין תופעות לוואי ואף סכנת התמכרות, ולכן חיוני פיקוח רפואי של מומחים בתחום.

נותרתם עם שאלות? במכון מנטליקס ניתן לקבל ייעוץ לגבי התאמת הטיפול באמצעות אסקטמין וכן הפנייה לטיפול במרפאות הציבוריות. פנו אלינו ונשמח לסייע.

דברו איתנו בוואטסאפ

תפריט נגישות